W świecie sztuki

Część nakładu tygodnika „Polityka”, który wszedł do sprzedaży w środę 6 października br., ukazała się z „Niezbędnikiem Inteligenta” (nr 1/2021, wyd. Polityka). Wydanie nosi tytuł „Świat sztuki” i kosztuje 24,99 zł. W sprzedaży „NI” pozostanie do wtorku 19 października br.

Wygląda na to, że zostaliśmy „zbanksowani” – powiedział Alex Branczik z domu aukcyjnego Sotheby’s w 2018 r. Był to moment, kiedy „Dziewczynka z balonem”, sprzedana właśnie za równowartość 1,02 mln funtów, zaczęła niknąć w ukrytej w ramie niszczarce. W efekcie dolna połowa została pocięta na paski. To zdarzenie było szokujące – choć umiarkowanie zaskakujące, wziąwszy pod uwagę fantazję artystyczną Banksy’ego – z dwóch powodów. Nikt do tej pory w tak spektakularny sposób nie zniszczył swojego dzieła. I żadne zniszczone dzieło nie zyskało na wartości w tak krótkim czasie: „Dziewczynka…” po brutalnej ingerencji została wyceniona na 2 mln funtów.

Ale to zdarzenie sprowokowało także do pytań o wartość sztuki. Jak bardzo może być cenna? Czy jej znaczenie określone w walucie może być równoważne z emocjami, jakie budzi? I co właściwie jej oglądanie i posiadanie zmienia w człowieku? Na te pytania redakcja odpowiada w najnowszym „Niezbędniku Inteligenta”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.