Najlepsi dziennikarze 2010 roku

Za Dziennikarza Roku 2010 został uznany Artur Domosławski z „Gazety Wyborczej”. Przyznano też nagrody za najlepsze prace dziennikarskie w konkursie Grand Press organizowanym przez miesięcznik „Press”.

Artur Domosławski, reporter „Gazety Wyborczej”, jest autorem głośnej biografii Ryszarda Kapuścińskiego „Kapuściński non-fiction”, która podzieliła środowisko dziennikarskie. Nagroda Dziennikarza Roku przyznawana jest za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu.

Nagrodą dla Dziennikarza Roku jest samochód Citroën C5 oraz statuetka stalówki. Domosławski zrezygnował z przyjęcia samochodu i poprosił o przekazanie go na szczytny cel.

W konkursie Grand Press w kategorii News wygrała pierwsza korespondencja Wiktora Batera dla Polsat News o katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Bater pierwszy przekazał informację o wypadku Tu-154.

W kategorii Dziennikarstwo śledcze zwyciężył cykl „Dziewięć i pół sekundy” Michała Majewskiego i Pawła Reszki („Tygodnik Powszechny”, „Rzeczpospolita”, „Rzeczpospolita – Plus Minus”), opisujący kolejne wątki związane z wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej.

Kategorię Publicystyka wygrał Tomasz Kwaśniewski i jego tekst „Pranie.pl” („Gazeta Wyborcza” – „Duży Format”). To trudna rozmowa dwóch kolegów, których łączy wszystko poza światopoglądem.

Najlepszy reportaż prasowy napisała Anna Szulc. Opublikowany w „Przekroju” jej reportaż „Fałszerz od aniołów” opowiada o genialnym fałszerzu pięciozłotówek, który uprawiał ten proceder z umiłowania rzemiosła, a pieniądze rozdawał potrzebującym. Karę więzienia chciano zamienić mu na pracę przy rozpoznawaniu fałszywek.

W kategorii Reportaż radiowy nagrodzono Annę Gmiterek-Zabłocką (Tok FM) za materiał „Integracja na siłę”. Reportaż  opowiada o szkole integracyjnej w Lublinie, w której dzieci niepełnosprawne na każdym kroku czują, że są inne i gorsze od zdrowych kolegów.

Natomiast najlepszy reportaż telewizyjny to „Ocaleni” Wojciecha Szumowskiego („Superwizjer” TVN), opowiadający historię Magdaleny Lipki cudem uratowanej z tragedii w hali katowickiej w 2006 roku.

Kategorię Wywiad wygrał materiał „Dziewczyna w kostnicy” – wywiad Katarzyny Bielas („Gazeta Wyborcza” – „Wysokie Obcasy”) z polską reżyserką Agnieszką Wojtowicz-Vosloo, która udowadnia, że w Hollywood jest miejsce także dla kobiet, o ile nie poddają się stereotypom.

W kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne nagrodzono tekst Artura Włodarskiego („Gazeta Wyborcza”) pt. „Polak, który uratował 100 tys. osób” – o wynalazcy, konstruktorze i producencie Leopoldzie Płowieckim, który produkuje jedne z najlepszych na świecie mikrocewniki stosowane w medycynie.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali czeki na równowartość 1000 euro.

Źródło: Press.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.