„Na pamięć” co sobota z „Wyborczą”

na pamiec

Od 28 czerwca br. w każdą sobotę czytelnicy „Gazety Wyborczej” będą mogli sięgnąć po nowy tygodnik – „Na pamięć”, przygotowany z myślą o tych, którzy chcą ćwiczyć swój mózg i rozwijać kreatywność. W wydaniach magazynu znajdą się łamigłówki i zadania trenujące szare komórki, a także informacje naukowe i zdrowotne związane z pamięcią i intelektem.

„Na pamięć” będzie ukazywać się z „Gazetą Wyborczą” co sobota jako osobny grzbiet. Tygodnik skierowany jest do czytelników, którzy chcą jak najdłużej zachować sprawność intelektualną, nauczyć się technik szybkiego zapamiętywania oraz poznać najnowsze metody rozwijania kreatywności. W tym celu redakcja „Wyborczej” wraz z najlepszymi polskimi neurologami, specjalistami od zaburzeń pamięci i mnemotechnik opracowała specjalne treningi dla szarych komórek. Tygodnik współpracuje też z Wydziałem Neurologii Amerykańskiego Stanowego Uniwersytetu w Ohio oraz Centrum Nauki Kopernik.

– Przygotowując „Na pamięć” kierowaliśmy się badaniami naukowymi, które dowodzą, że osoby systematycznie trenujące pamięć rzadziej chorują na Alzheimera i Parkinsona. Wiedzą to już Amerykanie, którzy masowo uczęszczają do klubów neurofitnessu, gdzie pod okiem instruktorów wyciskają siódme poty z szarych komórek. U nas takich klubów jeszcze nie ma – dlatego właśnie przez nasze publikacje chcemy zapoczątkować ruch neurofitnessu i przekonać Polaków, że mózg wyrwany z rutyny staje się sprawniejszy i lepiej nam służy – mówi Karolina Jaroszewicz, prowadząca projekt.

W pierwszym numerze magazynu „Na pamięć” czytelnicy znajdą: kilkanaście umysłowych łamigłówek, które rozruszają półkule mózgowe, m.in. japońskie hitori i sudoku oraz próbę porozmawiania w języku mieszkańców archipelagu tokelau (austronezyjskim) i Papui-Nowej Gwinei (manam), a także artykuły prezentujące najnowsze informacje dotyczące profilaktyki Alzheimera i chorób otępiennych. Redakcja tygodnika poleca też specjalną dietę dla neuronów, odstresowujący kurs jogi oraz niezwykle skuteczny trening lepszego zapamiętywania autorstwa braci Boralów, którzy w ciągu pięciu minut potrafią zapamiętać kolejność 212 cyfr.

Artykuły i zadania do magazynu „Na pamięć” przygotowuje zespół redakcyjny, którym kieruje Karolina Jaroszewicz. Autorami tekstów publikowanych w wydaniach są m.in. Bartłomiej i Tobiasz Boralowie – najwyżej sklasyfikowani Polacy w Światowym Rankingu Sportu Pamięci, Basia Lipska – popularna instruktorka jogi, a także znani popularyzatorzy rozrywek umysłowych: Marek Penszko, Leszek Rydz i Krzysztof Oleszczyk oraz Kamila Gądek ze Stowarzyszenia Lingwistyki Rekreacyjnej.

Pierwszy numer magazynu „Na pamięć”, który ukaże się 28 czerwca br., będzie liczyć 24 strony.

(na podstawie informacji Agory)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.