„Ale Historia” o białych olimpiadach

biale olimpiady

Najciekawsze opowieści o dotychczasowych zimowych igrzyskach olimpijskich i niezwykłych wyczynach sportowców znajdą się w najnowszym, specjalnym wydaniu tygodnika „Ale Historia”, który ukazał się z „Gazetą Wyborczą” w poniedziałek , 10 lutego br.

Na 24 stronach magazynu redakcja prezentuje artykuły o wielkich wydarzeniach i postaciach z historii igrzysk zimowych – m.in. o zwycięstwie Wojciecha Fortuny w Sapporo i „cudownym dziecku nart” – Ingemarze Stenmarku, a także o tym, jak zimowe igrzyska olimpijskie zaczęły rosnąć w siłę i kiedy stały się dochodowe.

Andrzej Bachleda-Curuś – „Ałuś”, najlepszy polski alpejczyk opowiada o polskich startach w igrzyskach:  „Na sztandarach było wypisane hasło o braterskiej miłości ze Związkiem Radzieckim, ale cieszyliśmy się jak dzieci, jak mogliśmy gdzieś Ruskim przyłożyć”.

Czytelnicy „Ale Historii” dowiedzą się też, kto pierwszy zastosował w biegach narciarskich krok łyżwowy, a kto pierwszy raz skoczył na nartach wykrzywiając je w kształt litery V. Oba style są dziś w sportach zimowych obowiązujące, ale początkowo były niechciane i wyśmiewane.

Źródło: Agora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.