„Wyborcza” z filmem o Kieślowskim

W poniedziałek, 14 marca z „Gazetą Wyborczą” ukaże się płyta DVD z dokumentem „Still alive. Film o Krzysztofie Kieślowskim”. „Gazeta” przypomni w ten sposób o 70. rocznicy urodzin wybitnego polskiego reżysera.

„Still Alive” to wyjątkowy dokument w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz – filmowy portret artysty. O spotkaniach z Krzysztofem Kieślowskim – na różnych etapach jego życia i w różnych okolicznościach – opowiadają w nim przyjaciele i współpracownicy reżysera: Zbigniew Presiner, Hanna Krall, Krzysztof Piesiewicz, Jerzy Stuhr, Agnieszka Holland, Wim Wenders, Sławomir Idziak i inni. Fragmenty filmów komentują również aktorki: Irene Jacob, Juliette Binoche, Grażyna Szapołowska oraz francuski producent „Trzech Kolorów” Marin Karmitz. Twórcy dokumentu podążyli śladami Kieślowskiego poza granice Polski: do Niemiec, gdzie prowadził w Berlinie warsztaty reżyserskie, oraz do Francji, gdzie powstała trylogia filmowa „Niebieski. Biały. Czerwony”.

Krzysztof Kieślowski to jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów. Najpierw był żarliwym dokumentalistą, potem przenikliwym reżyserem filmów fabularnych. Jego filmy o Polsce (m.in. „Personel”, „Blizna”, „Amator”, „Przypadek”, „Bez końca”) stały się wstępem do dzieł niosących uniwersalne przesłania. Robił filmy o ludziach zderzających się ze społeczeństwem, z władzą, rodziną i z samym sobą. Pokazywał człowieka uwikłanego w sprzeczności, postawionego wobec odwiecznych dążeń do wolności, równości, sprawiedliwości; człowieka desperacko poszukującego miłości. Światową sławę przyniosły mu „Krótki film zabijaniu” i „Krótki film o miłości” (1988), telewizyjny cykl „Dekalog” (1989) oraz „Podwójne życie Weroniki” (1991) i tryptyk „Trzy kolory: Niebieski. Biały. Czerwony” (1993/4).

Cena „Gazety Wyborczej” i filmu na płycie DVD – 9,99 zł.

Źródło: Agora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.