„Polityka” z filmem „Lewiatan”

lewiatan

Do części nakładu najnowszego wydania tygodnika „Polityka”(w sprzedaży od 18 marca br.) dołączona została płyta DVD z z rosyjskim filmem „Lewiatan”.

„Lewiatan” Andrieja Zwiagincewa oraz „Ida” Pawła Pawlikowskiego przeszły podobną drogę w wyścigu o honory i nagrody w konkursach i festiwalach filmowych. Konkurowały ze sobą w tych samych kategoriach i wzajemnie sobie ustępowały.

Obydwa, rok po roku, otrzymały główną nagrodę na festiwalu w Londynie. Kiedy „Ida” wygrała całą stawkę, zbierając Europejskie Nagrody Filmowe w czterech kategoriach, „Lewiatan” otrzymał Złoty Glob. Jeden i drugi obraz ubiegały się o Oscara. I choć zwyciężył ten polski, „Lewiatan” był bez wątpienia jednym z ciekawszych obrazów światowej kinematografii.

Film Zwiagincewa otrzymał ponadto nagrodę w Cannes – za najlepszy scenariusz. Doceniła go też polska krytyka, przyznając mu tytuł najlepszego filmu europejskiego minionego roku podczas gali rozdania filmowych Orłów.

„Lewiatan” to opowieść o skutkach putinowskiego reżimu: bezduszności, przyzwoleniu na korupcję, ciągłym zastraszaniu. Historia obywateli, których sprowadza się do parteru natychmiast, gdy zaczynają protestować.

(Źródło: Polityka)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.