Płyta DVD „Rząd Polski 1939-1945”

rzad polski gw

We wtorek, 30 września br. z „Gazetą Wyborczą” będzie można kupić płytę DVD z pierwszym odcinkiem cyklu dokumentalnego „Rząd Polski 1939-1945”, przedstawiającym historię polskiego rządu w czasie II wojny światowej. Kolejne dwie części serialu ukażą się w następnych dniach.

Trzyczęściowy cykl dokumentalny „Rząd Polski 1939-1945” opowiada o najważniejszych wydarzeniach II wojny światowej, które miały wpływ na losy polskich władz: agresja Niemiec i ZSRR na Polskę w 1939 roku, przymusowy wyjazd władz polskich do Francji i Anglii, spór o kształt polityki zagranicznej, układ Sikorski-Majski i wybuch Powstania Warszawskiego.

Pierwsza część serialu, zatytułowana „Osamotnieni”, przedstawia losy polskiego rządu najpierw we Francji, a po jej kapitulacji – w Anglii, a także wewnętrzne spory o kształt i sposób prowadzenia polityki zagranicznej. Druga część „Osaczeni” opisuje m.in. odtwarzanie armii polskiej na Wyspach Brytyjskich, podpisanie paktu ze Związkiem Sowieckim oraz odkrycie zbrodni w Katyniu, by zakończyć się na tragicznej śmierci gen. Władysława Sikorskiego w katastrofie lotniczej na Gibraltarze. Trzecia i ostatnia część filmu, zatytułowana „W matni”, pokazuje coraz mniejszy wpływ polskiego rządu na sytuację w kraju po konferencji Wielkiej Trójki w Teheranie, rodzącą się tam władzę komunistów oraz tragedię Powstania Warszawskiego, co w rezultacie doprowadziło do eliminacji rządu londyńskiego z gry politycznej.

Autorzy filmu wykorzystali bardzo bogate materiały archiwalne, udostępnione m.in. przez: Instytut Polski i Muzeum im. gen. Władysława Sikorskiego w Londynie, Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Londynie, National Sound Archive w Londynie, Radio Wolna Europa w Monachium, Studium Polski Podziemnej w Londynie, Archiwum Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji, Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego i Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

Cena „Gazety Wyborczej” i każdej z płyt DVD to 8,99 zł.

Źródło: Agora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.