Nowy numer „Książek” z Milanem Kunderą na okładce

Wydanie nr 4/2020 „Książek. Magazynu do czytania” (Agora), wraz ze stałym dodatkiem „Książki dla Dzieci i Młodszych Dorosłych”, liczy aż 126 stron. Numer w punktach sprzedaży prasy będzie dostępny od wtorku 25 sierpnia br., w cenie 15,99 zł.

Finaliści tegorocznej Nagrody Literackiej „Nike” wyjaśniający, dla kogo napisali książki nominowane do nagrody; Mariusz Szczygieł o tym, dlaczego Czesi zrzucili Kunderę z pomnika, a oprócz tego historie seksskandali w Akademii Szwedzkiej i relacja ze spontanicznej podróży Michała Nogasia w poszukiwaniu noblistki Alice Munro – to tylko niektóre tematy, wśród wielu wywiadów, reportaży, recenzji i premier książkowych dostępnych w nowym wydaniu „Książek. Magazynu do czytania”.

Do czego historia przez wielkie H albo jakaś historia pojedynczego człowieka może służyć literaturze? – to jedno z pytań, które Michał Nogaś i Łukasz Grzymisławski zadali 7 finalistom Nagrody Literackiej „Nike” 2020. Tegoroczni nominowani do tej prestiżowej nagrody, w najnowszym wydaniu „Książek. Magazynu do czytania” opowiadają m.in., z jakich powodów napisali wyróżnione przez Jury książki.

Bohaterem okładki tego wyjątkowego numeru jest Milan Kundera – jeden z największych europejskich pisarzy XX w., którego życie, za sprawą wydanej w czerwcu biografii, Czesi śledzą z wypiekami na twarzy. Mariusz Szczygieł stara się zrozumieć dlaczego jej autor, Jan Novák w tak bezlitosny sposób prezentuje twórcę literackiego arcydzieła jakim jest „Nieznośna lekkość bytu”.

W wydaniu będzie można przeczytać też m.in. opowieść Anny S. Dębowskiej o przypominającym powieść przygodową życiu Mashy Gessen – wybitnej dziennikarki, która nie chce określać swej tożsamości płciowej; recenzje książek przyprawiających o „dreszczyk emocji”, czy rekomendacje wartościowych lektur wraz z kalendarium najważniejszych wydarzeń literackich na najbliższe dwa miesiące.

W najnowszym numerze dwumiesięcznika znajdą się również nazwiska takich pisarzy, jak Twardoch, Ferrante, Ali Smith, Nunez czy Chabona – czyli autorów najważniejszych wrześniowych premier, wybranych przez redakcję magazynu. Spisu literackich poleceń na jesień nie zabraknie też w stałym dodatku dwumiesięcznika – „Książki dla Dzieci i Młodszych Dorosłych”, pełnego argumentów za czytaniem książek dla dzieci nawet, gdy jest się już dorosłym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.