Zapiski z pierwszych dni wojny

Reporterska książka włoskiego dziennikarza Nello Scavo pt. „Kijów. Zapiski z pierwszych dni wojny” (wyd. Ringier Axel Springer Polska) jest w sprzedaży od piątku 17 czerwca br. w cenie 24,99 zł.

Nello Scavo, jeden z najbardziej doświadczonych i nagradzanych włoskich korespondentów wojennych, dociera do stolicy Ukrainy w połowie lutego 2022 roku, kiedy groźba rosyjskiego ataku staje się coraz bardziej realna, ale wciąż niewielu wierzy, że inwazja nastąpi. Od tego momentu na gorąco rejestruje gwałtowne załamanie się sytuacji w Ukrainie: ogłoszenie stanu wyjątkowego, ewakuacje ambasad, a potem eksplozje, kolumny czołgów i rozpaczliwy exodus ludności z miast. Dzień po dniu opisuje ruchy rosyjskich wojsk i opór Ukraińców; analizuje polityczne i gospodarcze konsekwencje walk; ujawnia ideologiczne motywy stojące za decyzjami przywódców. Jednocześnie nie zapomina o ludzkim wymiarze toczącego się dramatu, gromadząc bezpośrednie świadectwa tych, którzy w jednej chwili musieli opuścić swoje domy i rodziny, by chwycić za broń. „Kijów” to osobiste zapiski dziennikarza, który znalazł się w centrum konfliktu zbrojnego toczącego się w Europie.

Nello Scavo jest korespondentem włoskiego dziennika „Avvenire”. Przez lata zajmował się przestępczością zorganizowaną i globalnym terroryzmem, pisząc reportaże z wielu gorących obszarów świata, takich jak była Jugosławia, kraje byłego ZSRR, Ameryka Łacińska, Róg Afryki czy kraje Maghrebu. Jest laureatem wielu nagród i autorem licznych książek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.