Wszystko o mrówkach

Do wybranych punktów sprzedaży prasy trafi dzisiaj (26 listopada) książka Krzysztofa Pabisa „Prywatne życie mrówek” (Ringier Axel Springer Polska Sp. z o.o.). Cena 19,99 zł. To pozycja dla każdego miłośnika przyrody – dla dorosłych, ale też młodszych odbiorców.

Na 144 stronach będzie można poznać kasty tworzące społeczności mrówek, gatunki potrafiące szybować lub eksplodować, zobaczyć,  kto jest ich największym wrogiem, a kto utrapieniem oraz komu opłaca się udawać mrówkę. Czytelnik znajdzie tu blisko 300 fotografii mrówek w różnych sytuacjach życiowych, mnóstwo ciekawostek oraz tabel z podstawowymi danymi wielu gatunków, od znanej z naszych lasów mrówki ćmawej do boleśnie żądlącej mrówki pocisk.

Mrówki – rządzone przez królową – tworzą sprawnie działające państwa sióstr, w których każda ma do odegrania ważną rolę, a poszczególne robotnice nawzajem się wspierają, chronią, pracują, karmią, walczą i opiekują potomstwem. Na drzewach, w drewnie lub pod ziemią tworzą rozległe budowle o setkach komnat i kilometrach długich korytarzy, potrafią hodować inne gatunki zwierząt, magazynują miód i uprawiają grzyby. Ta pozornie idealna społeczność ma jednak swoją ciemną stronę. Nie są jej obce kradzieże, najazdy, niewolnictwo, okupacje i przewroty pałacowe. Jak stworzeniom, których mózg rzadko przekracza rozmiary główki od szpilki, udaje się tego dokonać? Jaki tajemny system komunikacji posiadają? Skąd się wzięły i dokąd zmierzają?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.