Nowy numer „Książek” z Milanem Kunderą na okładce

Wydanie nr 4/2020 „Książek. Magazynu do czytania” (Agora), wraz ze stałym dodatkiem „Książki dla Dzieci i Młodszych Dorosłych”, liczy aż 126 stron. Numer w punktach sprzedaży prasy będzie dostępny od wtorku 25 sierpnia br., w cenie 15,99 zł.

Finaliści tegorocznej Nagrody Literackiej „Nike” wyjaśniający, dla kogo napisali książki nominowane do nagrody; Mariusz Szczygieł o tym, dlaczego Czesi zrzucili Kunderę z pomnika, a oprócz tego historie seksskandali w Akademii Szwedzkiej i relacja ze spontanicznej podróży Michała Nogasia w poszukiwaniu noblistki Alice Munro – to tylko niektóre tematy, wśród wielu wywiadów, reportaży, recenzji i premier książkowych dostępnych w nowym wydaniu „Książek. Magazynu do czytania”.

Do czego historia przez wielkie H albo jakaś historia pojedynczego człowieka może służyć literaturze? – to jedno z pytań, które Michał Nogaś i Łukasz Grzymisławski zadali 7 finalistom Nagrody Literackiej „Nike” 2020. Tegoroczni nominowani do tej prestiżowej nagrody, w najnowszym wydaniu „Książek. Magazynu do czytania” opowiadają m.in., z jakich powodów napisali wyróżnione przez Jury książki.

Bohaterem okładki tego wyjątkowego numeru jest Milan Kundera – jeden z największych europejskich pisarzy XX w., którego życie, za sprawą wydanej w czerwcu biografii, Czesi śledzą z wypiekami na twarzy. Mariusz Szczygieł stara się zrozumieć dlaczego jej autor, Jan Novák w tak bezlitosny sposób prezentuje twórcę literackiego arcydzieła jakim jest „Nieznośna lekkość bytu”.

W wydaniu będzie można przeczytać też m.in. opowieść Anny S. Dębowskiej o przypominającym powieść przygodową życiu Mashy Gessen – wybitnej dziennikarki, która nie chce określać swej tożsamości płciowej; recenzje książek przyprawiających o „dreszczyk emocji”, czy rekomendacje wartościowych lektur wraz z kalendarium najważniejszych wydarzeń literackich na najbliższe dwa miesiące.

W najnowszym numerze dwumiesięcznika znajdą się również nazwiska takich pisarzy, jak Twardoch, Ferrante, Ali Smith, Nunez czy Chabona – czyli autorów najważniejszych wrześniowych premier, wybranych przez redakcję magazynu. Spisu literackich poleceń na jesień nie zabraknie też w stałym dodatku dwumiesięcznika – „Książki dla Dzieci i Młodszych Dorosłych”, pełnego argumentów za czytaniem książek dla dzieci nawet, gdy jest się już dorosłym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.