Kolekcja „Polskie dzieci kwiaty”

Od dziś wraz z „Gazetą Wyborczą” trafia do sprzedaży nowa kolekcja „Polskie dzieci kwiaty”, na którą składa się sześć książek z płytami CD. Pierwszy tom nosi tytuł „Miłość”.

Jak czytamy w opisie, kolekcja „przypomina niepokornych artystów – muzykó , malarzy, performerów – swym wyglądem i działaniem sprzeciwiających się szaroburej peerelowskiej rzeczywistości. Pokazuje, skąd czerpali inspiracje, jak – mimo granic i zniewolenia, przemycali do Polski ideologię ruchu dzieci-kwiatów, która zmieniała świat. I jak – na przekór tępym biurokratom, represyjnemu prawu i absurdom realnego socjalizmu tworzyli prawdziwą, barwną i wyzwoloną Sztukę.

Na płytach znajdą się najlepsze i niekoniecznie najpopularniejsze nagrania polskich rockowych wykonawców, głównie z lat 60. i 70. Poznamy m.in.: niemal hardrockowe wcielenia Krzysztofa Klenczona, Czerwonych Gitar i Testu, odlotowe fascynacje grupy Anawa i Czerwono-Czarnych, jazzrockowe impresje Marka Grechuty i Dżambli, poetycko-psychodeliczne utwory Tadeusza Woźniaka i Skaldów, rozimprowizowane formy SBB i Czesława Niemena, soulujące ABC, nawiązujące do muzyki flower power No To Co i Niebiesko-Czarnych oraz psychodeliczny, a zarazem rockowy Breakout. Oprócz najpopularniejszych wykonawców z tamtych lat prezentujemy także fantastyczne nagrania legendarnych i kultowych dzisiaj grup: Romuald i Roman, Klan, Nurt, Stress i Pięciu. Poza nagraniami wykonawców sprzed lat kolekcję uzupełniają bardziej współczesne utwory nawiązujące klimatem muzyki tamtych lat, jak: Maanam, Krzak czy Dżem.

Dzisiejsze wydanie „Gazety” wraz z książką i CD kosztuje 7,99 zł, a za całą serię trzeba zapłacić 174,95 zł. Kolejne tomy będą się ukazywały co poniedziałek.

1. Tom 1 – „MIŁOŚĆ” 24 maja 10

2. Tom 2 – „WOLNOŚĆ” 31 maja 10

3. Tom 3 – „POKÓJ” 7 czerwca 10

4. Tom 4 – „BUNT” 14 czerwca 10

5. Tom 5 – „ODLOT” 21 czerwca 10

6. Tom 6 –„ MEDYTACJA” 28 czerwca 10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.