Historia na pograniczu

Wydanie „Polityki” z Pomocnikiem Historycznym „Dzieje Śląska, czyli historia na pograniczu” (wyd. Polityka), które ukaże się w środę, 18 listopada, będzie okazją do przypomnienia historii wielobarwnego regionu i rocznicy wybuchu pierwszego powstania śląskiego w sierpniu 1919 r. Tygodnik z Pomocnikiem Historycznym będzie kosztować 26,99 zł.

Po pierwszym powstaniu było drugie (w 1920 r.) i trzecie (1921 r.) – to ostatnie, największe, w odpowiedzi na międzynarodowe ustalenia podjęte po plebiscycie przeprowadzonym na Górnym Śląsku; który miał rozstrzygnąć spory graniczne o podłożu etnicznym. Był to trzyletni militarny konflikt polsko-niemiecki, z zaangażowaniem regularnych wojsk, z logistycznym, finansowym, dyplomatycznym i propagandowym wsparciem ze strony Warszawy i Berlina. Śląsk był zbyt bogaty, by tak po prostu z niego zrezygnować. Ostatecznie region podzielono między przegrane w wojnie Niemcy, odzyskującą niepodległość Polskę i nowo utworzoną Czechosłowację.

Na czym zasadzał się powab historycznej krainy, o którą wojny toczono nie tylko w dwudziestym stuleciu? Jak rosła jej potęga i cywilizacyjne znaczenie? Jakie były dalsze losy w XX w.? I co z dzisiejszą kondycją i tożsamością regionu, w zdecydowanej większości w granicach Polski?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.