Dzieje Niemców

„Pomocnik historyczny” nr 5/2021 pt. „Dzieje Niemców” (wyd. Polityka) będzie można kupić od środy 22 września br. w cenie 25,99 zł.

Wraz z odejściem Angeli Merkel w Niemczech kończy się pewna polityczna epoka naznaczona traumą hitleryzmu i powojennego podziału kraju. Heinrich August Winkler, współczesny historyk niemiecki, którego esej zamyka to wydanie „Pomocnika”, zwraca uwagę, że zdominowała w świadomości Niemców ponad dwa tysiące lat ich historii.

W jakimś sensie ta uwaga odnosi się nie tylko do Niemców. W pełni zasadna ze strony ofiar potrzeba rozliczenia niemieckiego narodu z tych dwunastu lat (1933–45), gdy wybrał sobie Adolfa Hitlera na kanclerza/wodza i poszedł za nim jak w dym, aż po wojnę i ludobójstwo, a u wielu próba zrozumienia, jak do tego w ogóle mogło dojść – przysłania resztę bogatej, aż może nazbyt, niemieckiej historii.

Publikacja jest wędrówką przez różne wcielenia niemieckiej Rzeszy (bywała ona potężna, ale często tylko rozległa terytorialnie), która ostatecznie stała się federalną, demokratyczną republiką w samym centrum Europy i Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.