„Ale Historia” i „Wyborcza” o powstaniu

ale historia 28 07 14

Najnowszy numer tygodnika „Ale Historia”, który ukazał się z „Gazetą Wyborczą” w poniedziałek, 28 lipca br., jest w całości poświęcony Powstaniu Warszawskiemu.

Na 32 stronach specjalnego wydania czytelnicy znajdą wywiady, wspomnienia i powstańcze historie. Profesor Jerzy Kłoczowski opowiada o tym, dlaczego filozof i czechosłowacki opozycjonista Jan Patoeka zazdrościł Polakom Powstania, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski próbuje przekonać, że Powstanie było nieuniknione, a wybitny historyk, profesor Henryk Samsonowicz wspomina starszego brata, Andrzeja Samsonowicza „Xsięcia”, członka batalionu „Zośka”. W tygodniku można przeczytać o historii szturmu na PAST-ę, czyli o jednej z najbardziej znanych bitew stoczonych przez powstańców, a także poznać kulisy podejmowania decyzji o wybuchu Powstaniu oraz ceny, jaką miasto i jego mieszkańcy zapłacili za zryw.

Z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego również na łamach „Gazety Wyborczej” opublikowane zostaną artykuły dotyczące tego wydarzenia. 31 lipca br. „Duży Format” opublikuje zdjęcia powstańców z wnukami oraz opowieści o ich babciach i dziadkach.

W kolejnych wydaniach „Magazynu Świątecznego” czytelnicy znajdą m.in. nieznaną, wstrząsającą historię Jana Nowaka-Jeziorańskiego o Powstaniu i fragment scenariusza filmu „Miasto ’44” (2 sierpnia) oraz rozmowę z Hubertem „Spiętym” Dobaczewskim, wokalistą Lao Che (9 sierpnia).

(na podstawie informacji Agory)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.