„Zima z kryminałem” – nowa seria „Polityki”

Od 9 lutego 2011 r., co dwa tygodnie, będą się ukazywać  trzy tomy nowej kolekcji tygodnika „Polityka” z opowiadaniami Henninga Mankella . W skład serii „Zima z kryminałem” wejdą takie książki jak „Cios/Szczelina”, „Mężczyzna na plaży/Śmierć fotografa” oraz  „Piramida”.

Cena pierwszego i trzeciego tomu kosztować będzie 15 zł, drugiego – 12 zł. Książki będzie można kupić m.in. w salonikach prasowych Kolportera.

Po 9 powieściach kryminalnych z Kurtem Wallanderem pora na domknięcie cyklu i opowieść o początkach kariery słynnego komisarza. W 3 tomach serii publikujemy opowiadania Henninga Mankella ukazujące 20 nieznanych do tej pory lat z zycia Wallandera.

Jak każdy doświadczony glina, Kurt Wallander był kiedys początkującym funkcjonariuszem. O tym na razie wiemy niedużo – tylko z jego wspomnień pojawiających się w  powieściach. Jakie musiał przejśc próby? O czym marzył jako młody policjant, zanim trafił do wydziału kryminalnego? Jak wyglądały jego relacje z najbliższymi?

Na te i i na wiele innych pytań odpowiedzą 3 tomy z opowiadaniami kryminalnymi, które w Szwecji ukazały się w zbiorze zatytułowanym Piramida.

Tomy  kolekcji:

1. Henning Mankell – Cios | Szczelina

2. Henning Mankell – Mężczyzna na plaży | Śmierć fotografa

3. Henning Mankell –  Piramida

Opisy:

1. Henning Mankell – Cios | Szczelina

Cios

Malmo, 1969 rok, demonstracje przeciw wojnie w Wietnamie, Wallander ma dwadzieścia jeden lat i zaczął niedawno pracę jako zwykły policjant. Jego sąsiad ginie w niejasnych okolicznościach, ale Kurt podejrzewa, że został zamordowany. Jednakże hipoteza samobójstwa jest dla policji wygodniejsza….

Szczelina

Wigilia 1975 roku, asystent komisarza Kurt Wallander wybiera się do domu ale na prośbę szefa ma jeszcze sprawdzić zgłoszenie od właścicielki małego sklepu. Na miejscu znajduje martwą kobietę i zostaje ogłuszony. Odzyskawszy przytomność, widzi zamaskowanego człowieka. Napastnik mierzy do Wallandera z pistoletu i nie odzywa się ani słowem.

2.  Henning Mankell – Mężczyzna na plaży | Śmierć fotografa

Mężczyzna na plaży

Skania, wiosna 1987 roku, w taksówce umiera meżczyzna. Sekcja zwłok wykazuje, że został profesjonalnie otruty. Komisarz usiłuje rozwiązać tę dziwną sprawę i szuka śladów w ostatnim miejscu pobytu ofiary: w nadmorskiej osadzie, gdzie mężczyzna spacerował po plaży.

Śmierć fotografa

Do fotograficznego atelier przychodzi rano sprzątaczka i odkrywa zwłoki. Przyczyną śmierci właściciela zakładu był cios ciężkim narzędziem w głowę. Czy odrażajace zdjęcia, znalezione w albumie fotografa przez Kurta Wallandera, mają związek z zabójstwem?

3.  Henning Mankell – Piramida

W grudniu 1989 roku Kurt Wallander, którego dwa miesiące wcześniej opusciła żona, zabierając córkę, tęskni za swoim dzieckiem. Zimowa pora, zmęczenie i niepogoda też nie nastrajają go dobrze.

Gdy w katastrofie małego samolotu w Mossby Strand ginie dwóch ludzi, a wkrótce potem w Ystad zostają zamordowane dwie samotne starsze kobiety, właścicielki sklepu z pasmanterią, komisarz podejrzewa, że te wydarzenia wiążą się ze sobą. Śledztwo jednak się gmatwa, policjanci toną w robocie, a na dodatek Wallander będzie musiał ratowac z opresji swojego ojca i w tym celu wybierze się do Egiptu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.