„Focus Historia” z unikalną rekonstrukcją

Listopadowy „Focus Historia” (nr 11/2011) ukazał się z unikalną rekonstrukcją w formie 8-stronicowej wkładki. Prezentuje ona panoramę starożytnego miasta Pergamon. Publikacja towarzyszy wystawie otwartej w berlińskim Muzeum Pergamonu.

Olbrzymia ekspozycja antycznego miasta Pergamon, położonego na zachodnim wybrzeżu dzisiejszej Turcji, przypomina mieszczącą się we Wrocławiu Panoramę Racławicką. Redakcja miesięcznika „Focus Historia” pozyskała unikalne zdjęcia panoramy dzięki firmie Asisi GMBH z Berlina i dyrekcji Staatliche Museen zu Berlin. Dodatek uzupełniony jest artykułem „Pergamoński zawrót głowy”, w którym redakcja opisuje historię tej antycznej metropolii.

Panorama mierząca 100 m. długości i 20 m. wysokości, prezentowana jest w olbrzymiej rotundzie przed Muzeum Pergamonu na berlińskiej Wyspie Muzeów. Do jej stworzenia użyto blisko 50 000 zdjęć, a prace trwające około 5 lat pochłonęły 3 mln euro. Dzięki niej można się przenieść do 129 r. i zobaczyć jeden dzień z życia metropolii – dokładnie 8 kwietnia. Wówczas w mieście odbywały się Dionizje, a gościem był cesarz Hadrian – stąd jest to jednej z najlepiej udokumentowanych momentów z życia Pergamonu.

Źródło: G+J Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.